Du visar för närvarande Klar VIK-seger i Jössarinken – Wolf tvåmålsskytt

Klar VIK-seger i Jössarinken – Wolf tvåmålsskytt

  • Inlägget publicerat:

Västerviks IK tog en övertygande bortaseger mot Mörrum med 6–1. Tre mål redan i den första perioden lade grunden till segern, och Noah Wolf blev tvåmålsskytt.

Sebastian Lundman gav VIK ledningen när han utnyttjade en bjudning från hemmalaget. Därefter avslutade Noah Wolf en spelvändning efter passning från Jacob Tenemyr fram till 2–0. Filip Hedberg utökade sedan med ett skott från blålinjen som singlade in bakom Mörrums målvakt. VIK gick till paus med en tremålsledning och vann skotten med 14–8.

Mörrum flyttade fram positionerna i den andra perioden, som innehöll flera utvisningar. Efter ungefär fem minuter uppstod gruff framför VIK-målvakten Wagner. Attila Backman och hemmalagets Griffen Fox fick matchstraff, samtidigt som Backman tilldelades ytterligare två minuter för roughing.

Hemmalagets reducering kom senare i powerplay. Ett skott gick utanför mål och studsade via sargen fram till Samuel Wälimaa, som kunde lägga pucken i öppet mål.

VIK svarade med två fina individuella prestationer. Först stal Sebastian Kjellén pucken från en Mörrumsspelare och lurade sig förbi försvaret. Fri med målvakten lyfte han säkert in 4–1 över benskyddet. Därefter kom Henning Rothsten fram längs högerkanten, skar in framför mål och placerade snyggt in 5–1.

Trots att Mörrum lyfte sitt spel vann VIK även den andra perioden, med 2–1. Skotten gick till hemmalaget med 11–7.

I den tredje perioden var Mörrum nära att utnyttja en bjudning, men VIK höll undan och klarade också av ett numerärt underläge. Direkt efter att laget blivit fulltaligt kom i stället 6–1 i en kontring. Noah Wolf slog in sin egen retur efter framspelning av Sebastian Lundman och noterades därmed för sitt andra mål i matchen.

VIK klarade ytterligare ett boxplay och fick avsluta matchen i numerärt överläge. Med ungefär en minut kvar fick Oskar Ståhl komma in i målet och känna på A-lagsspel.

Det blev en rättvis och tydlig seger mot ett ganska blekt Mörrum. Hemmalaget vann skotten i den tredje perioden med 11–6 och totalt med 30–27, men VIK var effektivare och lämnade Jössarinken med en stabil 6–1-seger. I och med segern klättrade VIK till elfte plats i tabellen.

Nästa match är på söndag hemma mot Nyköping 16:00. Då är det familjedag! Läs mer här

Fullständig matchstatistik

Mörrums GoIS IK – Västerviks IK 1 – 6 (0-3,1-2,0-1)
Skott: 30-27
Utv: GoIS 6 x 2, 1 x 5+20 VIK 8 x 2, 1 x 5+20
Publik: 267