Mattias Karlin skriver tvåårsavtal med Västerviks IK och Emil Georgsson tar över som sportchef

15 april 2018 16:00

Precis före nedsläpp innan säsongens sista match skrev Mattias Karlin ett nytt tvåårsavtal med Västerviks IK och kommer att träna klubben fram till våren 2020. Avtalet tecknade Mattias med Västerviks IK:s nye sportchef Emil Georgsson, som strax efter signeringen skulle spela sin 373 matcher långa karriärs allra sista ishockeymatch.


Mattias Karlin tränade Västerviks IK i sex säsonger, med start i division 2 hösten 2011. Redan första säsongen tog han upp VIK i Hockeyettan och därefter förbättrades lagets resultat varje säsong ända tills klubben slutligen tog klivet upp i HockeyAllsvenskan våren 2015.

Efter att ha lett VIK en mycket framgångsrik säsong i Allsvenskan där laget slutade på tredje plats, fick och tog Mattias chansen att ta över ett SHL-lag när Mora IK behövde ny coach inför säsongen som precis håller på att ta slut. Där lyckades Mattias hålla laget över de jobbiga två nedersta platserna i tabellen, men fick ändå lämna laget.

När starten på vårens kvalserie till HockeyAllsvenskan inte riktigt började tillräckligt stabilt gjorde Västerviks IK ett tränarbyte och Mattias Karlin ersatte Roger Forsberg i VIK:s tränarbås. Och nu kommer alltså Mattias Karlin att stanna i klubben de kommande två säsongerna.

- Mattias Karlin är mitt förstaval som tränare för Västerviks IK och det känns självklart därför fantastiskt att han stannar hos oss till 2020, säger Västerviks IK:s nye sportchef Emil Georgsson.

- Jag åtog mig uppdraget att hjälpa VIK att hänga kvar i HockeyAllsvenskan med hjärtat och det gäller för det här avtalet också. Nu ska vi på allvar se till att Västerviks IK blir etablerade på HockeyAllsvensk nivå, säger Mattias Karlin.

Emil Georgsson ny sportchef

Emil Georgsson inledde sin första sejour i Västerviks IK mitt under säsongen 2006-07 när VIK spelade i division 2, senaste klubb för Emil då var Team Uppsala.

Emils karriär startade i Östervåla IF och tog sedan Emil vidare till söndagsmatchens motståndare Västerås IK:s juniorlag. Där utsågs han i J:20-säsongen 2004-05 till kapten. Han var med andra ord en ledare och pådrivare redan i unga år.

Emil har spelat hela 373 matcher i och med kvalseriens sista match mot Västerås och med det hamnar han på tredje plats i antal tävlingsmatcher genom alla tider i Västerviks IK, efter Niklas Dacke (384 matcher) och Joakim Englund (383). Emil har stått för 315 poäng under sina år i klubben 2006-10 och 2012-18.

Denna säsong är Emils tionde i Västerviks IK och hans sjätte som antingen assisterande- eller lagkapten. Nummer 67 är numera ett ikoniskt nummer för alla Västerviks IK: s supportrar och han är sedan flera säsonger varit stor favorit bland RödBlåa fans som också tillägnat honom en egen sång.

Nu när Emil Georgsson avslutar sin aktiva karriär tar han också steget in i klubbens sportsliga ledning och blir sportchef, efter Tomas Lind som sedan tidigare aviserat att han lämnar klubben efter den här säsongen.

- Det var otroligt viktigt för oss att få behålla Emil i Västerviks IK, säger klubbens ordförande Dan Nilsson.
- Hans vinnarskalle, djupa hockeykunskaper och hans genuina klubbkänsla och brinnande intresse är extremt värdefulla egenskaper som kommer att vara värdefulla för oss när vi ska fortsätta att arbeta med att etablera VIK som en allsvensk klubb, säger Dan Nilsson avslutande.

- Västerviks IK är klubben i mitt hjärta och jag kommer att göra allt som jag kan för att vi ska kunna utvecklas och spela en riktigt bra ishockey de närmaste åren, säger Emil Georgsson avslutande.

VIK-TV

<div style="position: relative; padding-bottom: 56.25%; height: 0; overflow: hidden; width: 100%;"><iframe src="//embed.futuresportsmedia.com/ovp/video/lw3zj" frameborder="0" allowfullscreen style="position: absolute; top: 0; left: 0; width: 100%; height: 100%;" width="640" height="360"></iframe></div>

Se video från när Emil skriver förlängningskontraktet med Mattias Karlin på isen inför säsongens sista match här