Västerviks IK hjälper Plivit Trade!

9 februari 2020 21:00
Partnersamarbete

Fredagens klang och jubelstämning efter 5-3-segern mot Vita Hästen dröjde sig säkert kvar i medvetandet hos de a-lagsspelare och representanter för klubbens ”järngäng” som på lördagsförmiddagen samlades hos klubbens huvudpartner Plivit Trade. Det för att hjälpa Plivit med att fylla exponeringsmoduler till en framgångsrik butikskampanj som företaget genomför.


Magnus Nilsson, föreningsutvecklare hos Västerviks IK, säger:

- Det var självklart att ställa upp och hjälpa till när frågan kom från Plivit Trade. Arbetsbeting som det här är och har historiskt varit en viktig inkomstkälla för VIK. Att vi handgripligt kan hjälpa en av våra allra mest viktiga samarbetspartners känns lika roligt som segern mot Vita Hästen i fredagskväll!

Tillsammans gör vi det!